2018 Schedules

Regular Season

WEEK 01 – 17/18 feb
A-TEAM Abruzzo BRIGANTI Napoli 17-feb 0-33
RAMS Milano WHITEPREDS GdT 17-feb 18-38
MEXICANS Pederobba MULI Trieste 18-feb 58-55
LANCIERI Novara ALFIERI Asti 18-feb 57-0
AQUILE Ferrara ALLIGATORS Rovigo 18-feb 53-0
REDSKINS Verona THUNDERS Trento 18-feb 27-0
DRAGHI Udine 29ERS Alto Livenza 18-feb 6-12
TRAPPERS Cecina VETERANS Grosseto 18-feb 16-21
BLACK TIDE Catanzaro ACHEI Crotone 18-feb 30-33
CARDINALS Palermo ELEPHANTS Catania 18-feb 8-54
WEEK 02 – 24/25 feb
ISLANDERS Venezia AQUILE Ferrara 24-feb 24-22
GIANTS Bolzano REDSKINS Verona 25-feb 0-16
WEEK 03 – 3/4 mar
ELEPHANTS Catania BLACK TIDE Catanzaro 03-mar 56-25
BRIGANTI Napoli EAGLES Salerno 04-mar 0-8
ACHEI Crotone CARDINALS Palermo 04-mar 65-12
A-TEAM Abruzzo NAVY SEALS Bari 04-mar 15-28
29ERS Alto Livenza MEXICANS Pederobba 04-mar 34-20
FIGHTING DUCKS Roma MINATORI Cave 04-mar 14-24
WEEK 04 – 10/11 mar
THUNDERS Trento GIANTS Bolzano 10-mar 7-12
DOVES Bologna TITANS BRONCOS 10-mar 0-10
ISLANDERS Venezia ALLIGATORS Rovigo 10-mar 63-0
GRIFONI Perugia TRAPPERS Cecina 10-mar 37-0
MULI Trieste DRAGHI Udine 10-mar 14-7
REDSKINS Verona HURRICANES Vicenza 11-mar 7-14
CARDINALS Palermo BLACK TIDE Catanzaro 11-mar 6-52
LEGIO XIII Roma MINATORI Cave 11-mar 10-33
VETERANS Grosseto STEELERS Terni 11-mar 33-24
WEEK 05 – 17/18 mar
SIRBONS Cagliari FIGHTING DUCKS Roma 17-mar 7-26
WHITEPREDS GdT ALFIERI Asti 17-mar 46-7
RAMS Milano PIRATES Savona 17-mar 9-6
NAVY SEALS Bari BRIGANTI Napoli 18-mar 14-21
AQUILE Ferrara BUCCANEERS Comacchio 18-mar 19-0
DRAGHI Udine MEXICANS Pederobba 18-mar 34-30
REBELS Castel San Giorgio EAGLES Salerno 18-mar 6-42
ELEPHANTS Catania ACHEI Crotone 18-mar 28-34
VETERANS Grosseto GRIFONI Perugia 18-mar 19-33
RAVENS Imola TITANS BRONCOS 18-mar 56-13
WEEK 06 – 24/25 mar
THUNDERS Trento REDSKINS Verona 24-mar 6-32
REBELS Castel San Giorgio NAVY SEALS Bari 24-mar 8-24
ISLANDERS Venezia BUCCANEERS Comacchio 24-mar 53-0
ALFIERI Asti RAMS Milano 25-mar 0-49
WOLVERINES Piacenza DOVES Bologna 25-mar 8-6
GIANTS Bolzano HURRICANES Vicenza 25-mar 6-18
PIRATES Savona LANCIERI Novara 25-mar 14-16
ELEPHANTS Catania CARDINALS Palermo 25-mar 20-0
STEELERS Terni TRAPPERS Cecina 25-mar 28-35
MINATORI Cave SIRBONS Cagliari 25-mar 43-7
BYE WEEK 01 – 31 mar/1 apr
WEEK 07 – 7/8 apr
SIRBONS Cagliari LEGIO XIII Roma 07-apr 12-6
DOVES Bologna RAVENS Imola 07-apr 0-38
BUCCANEERS Comacchio ISLANDERS Venezia 07-apr 0-60
WHITEPREDS GdT LANCIERI Novara 07-apr 54-14
GRIFONI Perugia STEELERS Terni 07-apr 28-14
MULI Trieste MEXICANS Pederobba 07-apr 33-18
ACHEI Crotone BLACK TIDE Catanzaro 07-apr 28-33
BRIGANTI Napoli REBELS Castel San Giorgio 08-apr 45-0
ALFIERI Asti PIRATES Savona 08-apr 0-56
EAGLES Salerno A-TEAM Abruzzo 08-apr 36-0
29ERS Alto Livenza DRAGHI Udine 08-apr 27-0
ALLIGATORS Rovigo AQUILE Ferrara 08-apr 0-54
WOLVERINES Piacenza TITANS BRONCOS 08-apr 48-15
WEEK 08 – 14/15 apr
WOLVERINES Piacenza RAVENS Imola 14-apr 37-60
HURRICANES Vicenza THUNDERS Trento 14-apr 21-6
ALLIGATORS Rovigo BUCCANEERS Comacchio 14-apr 26-14
REDSKINS Verona GIANTS Bolzano 15-apr 25-6
BLACK TIDE Catanzaro ELEPHANTS Catania 15-apr 27-21
AQUILE Ferrara ISLANDERS Venezia 15-apr 16-22
TRAPPERS Cecina GRIFONI Perugia 15-apr 18-41
LEGIO XIII Roma SIRBONS Cagliari 15-apr 7-14
MINATORI Cave FIGHTING DUCKS Roma 15-apr 40-30
WEEK 9 – 21/22 apr
BUCCANEERS Comacchio ALLIGATORS Rovigo 21-apr 6-13
LANCIERI Novara RAMS Milano 22-apr 31-26
PIRATES Savona WHITEPREDS GdT 22-apr 24-13
29ERS Alto Livenza MULI Trieste 22-apr 13-19
A-TEAM Abruzzo REBELS Castel San Giorgio 22-apr 22-28
STEELERS Terni VETERANS Grosseto 22-apr 6-33
FIGHTING DUCKS Roma LEGIO XIII Roma 22-apr 36-0
WEEK 10 – 28/29 apr
THUNDERS Trento HURRICANES Vicenza 28-apr 14-18
BRIGANTI Napoli A-TEAM Abruzzo 29-apr 53-6
CARDINALS Palermo ACHEI Crotone 29-apr 16-54
EAGLES Salerno NAVY SEALS Bari 29-apr 6-0
DRAGHI Udine MULI Trieste 29-apr 6-53
TITANS BRONCOS DOVES Bologna 29-apr 20-25
RAVENS Imola WOLVERINES Piacenza 29-apr 48-6
VETERANS Grosseto TRAPPERS Cecina 29-apr 20-26
MINATORI Cave LEGIO XIII Roma 29-apr 34-14
WEEK 11 – 5/6 mag
HURRICANES Vicenza REDSKINS Verona 05-mag 0-31
LANCIERI Novara RAMS Milano 05-mag 10-7
GIANTS Bolzano THUNDERS Trento 05-mag 14-8
BUCCANEERS Comacchio AQUILE Ferrara 05-mag 0-47
STEELERS Terni GRIFONI Perugia 05-mag 6-38
MEXICANS Pederobba 29ERS Alto Livenza 06-mag 24-38
ALFIERI Asti WHITEPREDS GdT 06-mag 8-50
RAVENS Imola DOVES Bologna 06-mag 72-7
ACHEI Crotone ELEPHANTS Catania 06-mag 34-41
WEEK 12 – 12/13 mag
SIRBONS Cagliari MINATORI Cave 12-mag 9-54
MULI Trieste 29ERS Alto Livenza 12-mag 7-10
EAGLES Salerno BRIGANTI Napoli 13-mag 0-22
NAVY SEALS Bari REBELS Castel San Giorgio 13-mag 38-6
ALLIGATORS Rovigo ISLANDERS Venezia 13-mag 0-40
PIRATES Savona ALFIERI Asti 13-mag 54-12
TITANS BRONCOS WOLVERINES Piacenza 13-mag 10-50
BLACK TIDE Catanzaro CARDINALS Palermo 13-mag 42-6
GRIFONI Perugia VETERANS Grosseto 13-mag 50-0
TRAPPERS Cecina STEELERS Terni 13-mag 27-24
LEGIO XIII Roma FIGHTING DUCKS Roma 13-mag 7-22
WEEK 13 – 19/20 mag
HURRICANES Vicenza GIANTS Bolzano 19-mag 37-0
REBELS Castel San Giorgio EAGLES Salerno 19-mag 20-44
DOVES Bologna WOLVERINES Piacenza 19-mag 0-22
WHITEPREDS GdT LANCIERI Novara 19-mag 34-19
RAMS Milano PIRATES Savona 19-mag 15-12
MEXICANS Pederobba DRAGHI Udine 20-mag 42-10
NAVY SEALS Bari A-TEAM Abruzzo 20-mag 32-15
TITANS BRONCOS RAVENS Imola 20-mag 7-51
FIGHTING DUCKS Roma SIRBONS Cagliari 20-mag 40-0
BYE WEEK 02 – 26/27 mag

Playoff

WILD CARD – 2/3 giu
WOLVERINES Piacenza AQUILE Ferrara 03-giu 26-52
HURRICANES Vicenza GIANTS Bolzano 03-giu 21-10
MULI Trieste RAMS Milano 02-giu 28-25
LANCIERI Novara MEXICANS Pederobba 03-giu 33-36
FIGHTING DUCKS Roma TRAPPERS Cecina 02-giu 26-15
ELEPHANTS Catania VETERANS Grosseto 03-giu 8-0
ACHEI Crotone BLACK TIDE Catanzaro 03-giu 35-28
EAGLES Salerno NAVY SEALS Bari 02-giu 24-10
QUARTI DI CONFERENCE – 9/10 giu
RAVENS Imola AQUILE Ferrara 10-giu 34-33
REDSKINS Verona HURRICANES Vicenza 10-giu 21-14
ISLANDERS Venezia MULI Trieste 09-giu 48-0
29ERS Alto Livenza MEXICANS Pederobba 10-giu 31-28
GRIFONI Perugia FIGHTING DUCKS Roma 09-giu 16-0
BRIGANTI Napoli ELEPHANTS Catania 10-giu 6-14
MINATORI Cave ACHEI Crotone 10-giu 34-13
WHITEPREDS GdT EAGLES Salerno 09-giu 42-0
SEMIFINALI DI CONFERENCE – 16/17 giu
RAVENS Imola REDSKINS Verona 17-giu 26-19
ISLANDERS Venezia 29ERS Alto Livenza 16-giu 26-7
GRIFONI Perugia ELEPHANTS Catania 16-giu 28-36
MINATORI Cave WHITEPREDS GdT 17-giu 19-25
FINALI DI CONFERENCE – 23/24 giu
RAVENS Imola ISLANDERS Venezia 24-giu 26-23
ELEPHANTS Catania WHITEPREDS GdT 23-giu 35-30
BYE WEEK 03 – 30 giu / 1 lug
NINE BOWL – 6 lug
RAVENS Imola ELEPHANTS CATANIA 06-lug 28-20